Пензлі натуральні застосовуються для роботи олійними фарбами, а також темперою, гуашшю та аквареллю.

Найбільш часто використовуваними матеріалами для виробництва високоякісних натуральних пензлів є ворс куниці, білки, кози, корови, тхора, поні, борсука, свині.

Класифікація пензлів по виду волоса:

Щетинні пензлі - найжорсткіші пензлі  для роботи густими фарбами - олійними і акриловими, рідше - темперами і гуашевими. Виготовляються зі свинячої щетини (хребтової або полухребтовой - для великих, бічний або низу - для дрібних пензлів).
Колонкові пензлі (Kolinsky - колонок, червоний соболь) - самі високоякісні і дорогі пензлі для всіх видів живопису. Незамінні в роботі гуашшю та аквареллю тоді, коли від кисті потрібна велика гнучкість. У олійному живописі застосовуються при виконанні дрібних деталей.
Пензлі з ворсу імітація «червоний соболь» - пензлі з ворсом імітація «червоний соболь» виробляються з білого вушного ворсу корови, пофарбованого певним способом.

Пензлі з волоса білки - відрізняються великою м'якістю, застосовуються головним чином в акварельному живописі на папері, в живопису по фарфору. Прекрасний вибір серед кращих пензлів для масла і акрилу. Вони мають відмінні показники контролю над плинністю, але низьку еластичність.
Пензлі борсукові - виготовляються з обробленого волосся хвоста борсука. Застосовуються в олійному живописі.
Пензлі з вушного ворсу корови - вушний ворс корови тонкий і еластичний, з хорошими кінчиками. Він найчастіше використовується при виробництві пензлів для письма олійними фарбами,  для малярних і лакувальних робіт.

Пензлі з ворсу тхора - ворс тхора застосовують у виробництві пензлів для професійних художників, для розпису порцеляни і малюнка аквареллю.
Пензлі з ворсу поні - ворс поні застосовується для виготовлення шкільних пензлів.
Пензлі з ворсу кіз - ворс кіз використовується для виробництва шкільних кистей невисокої якості.

Пензлі з волоса ведмедя - виготовляються з обробленого волосся білого ведмедя. Ці пензлі відрізняються меншою жорсткістю, але більшою еластичністю в порівнянні з щетиною, вони мають високу пружністю і м'якістю.